mākslas projekti

 

 

 

 MULTIDISCIPLINĀRI MĀKSLAS PROJEKTI

 

nogalināt butō X / 2015


Projekta apraksts

Dzīvā instalācija - izstāde Rīgas mākslas telpas INTRO zālē no 19.09-18.10.

Butō - skatuves mirklis starp dzīvi un nāvi.

Dzīvā instalācija iepazīstina skatītāju ar 20. gadsimta spēcīgāko japāņu mākslas virzienu un vienu no labākajiem butō māksliniekiem pasaulē – Kō Murobuši. Butō radās Japānā pagājušā gadsimta 50. un 60. gadu mijā - kā reakcija pret ASV militāro un ekonomisko invāziju, atombumbu un kara sekām, kā arī Rietumeiropas kultūras ienākšanu Japānā.

Simonas Orinskas daiļrade pāraugusi butō kā šaura dejas virziena robežas – tas ir cilvēcisko sāpju, mīlestības un baudas ceļš, ķermeniski dziļi apzināts un piepildīts eksistenciāls stāvoklis. Kolektīvajā arhetipā gan baltu zīmju kosmiskajam kodam, gan butō ķermeņa “arheoloģijai” ir viens sākums, kas realizējās abu mākslinieku kopējā performancē Z.I.M.E. Operas Jaunajā zālē.

Budismā saka: “Ja savā ceļā satiec Budu, nogalini to” - ar to saprotot atbrīvošanos no Ego. Dzīvā instalācija „nogalināt BUTŌ X” ir gan desmit gadu retrospekcija, gan iepriekšējā etapa izvērtēšana un metaforiska nogalināšana, tādējādi attīrot apziņas telpu jaunām radošām idejām.

Instalāciju veidojuši: Simona Orinska, dzīvās instalācijas idejas autore, māksliniece; Modris Tenisons, instalācijas koncepta autors; Jānis Deinats, fotogrāfijas; Raitis Vulfs, videomateriāli; Dzintars Krūmiņš, animators, videomākslinieks; Andrējs Krūmiņš, gaismu mākslinieks; Gita Straustiņa, videoprojekcijas; instalācijas kuratores: Laura Plūmiņa, Ina Ločmele

Instalācjiā piedalās: starpdisciplināro mākslu grupa IDEAGNOSIS; Stenlijs.

Simonas Orinskas lekcija par butō Rīgas mākslas telpā.


Organizē: LABORATORY OF STAGE ARTS

Sadarbības partneri:

Rīgas mākslas telpa

RĪGAS PAŠVALDĪBAS

KULTŪRAS IESTĀŽU

APVIENĪBA


Atbalsta: AS Antalis, Green Print, Rīgas Laiks, Fotocentrs, PR tēls

Pateicība: Kinoforums ARSENĀLS, TRITONE STUDIO, Starptautiskais laikmetīgās dejas festivāls LAIKS DEJOT

Recenzija: vizuālo mākslu žurnāls STUDIJA NR. 105Zīme / 2011 - 2012 

Projekta apraksts

Projekts „Z-I-M-E. Zen of Interconnected Me” ir multimediāls, laikmetīgs dejas teātra projekts, vizuālās un kustību mākslas mijiedarbība, kurā apvienoti butō dejas, mūzikas, gaismu un video mākslas izteiksmes līdzekļi. Tā ir drosmīga robežu pārkāpšana, izrādes veidotājiem meklējot arhaisko cilvēces pirmsākumu caur baltu rakstu zīmēm, latvisko kodu un butō kustību mākslu. Butō un baltu zīmes ir dažādas kultūras, tomēr performance atklāj kopīgo - butō filosofija ietver arhaiskā pirmssākumus un baltu zīmju informāciju, dzīvesziņu. Savdabīgs “baltu butō” kļūst iespējams, radot jaunu „neo-mitoloģiju”. Izrāde aptver dažādus kolektīvajā tautas apziņā esošus zināšanu līmeņus par Zīmi un baltu (latviešu/ lietuviešu) pamatu un izcelsmi: kā vēsturiskos, tā ezotēriskos, kā kristietības, tā šamanisma, pagānisma un animisma elementus. Projekts meklē saskarsmi starp baltu kultūru un austrumu kultūrām. Projektu veido izrādes, kā arī video un foto māksla.
ZĪME. MALAIZIJĀ. TAIZEMĒ / 2011

           “Tā ir satriecoša izrāde!” 

Richard Chua, “Theatrex Asia” redaktors, dejas kritiķis


“Izrāde ir gan nopietna, dziļa, gan arī komiska. Tajā es redzēju šamanistisku tēlu, kas mani iedvesmoja, jo man pašam interesē šī pieeja”.

Yukio Waguri, buto meistars


“Izrāde “ZIME. Zen of Interconnected ME” bija kā rituāls, kas pārpilns ar ezotēriskiem dzimšanas un transformācijas simboliem. Simonas Orinskas šamanistiskais tēls, spirālveidīgi saliecoties atbildēja un rezonēja Skaidras Jančaites instinktīvajām elsām un spalgiem ekstātiskiem kliedzieniem, kas to iegremdēja transā.” 

The Bangkok Post, 2011, Dec


es visu laiku dzīvoju līdzi izrādei, nespēdams atrauties. Tā mani aiznesa citā apziņas līmenī!”

Stephan Sanchez, Bangkokas Operas direktors


“Jaunas kultūras dzimšana”, “seksualitātes, dzimšanas un nāves tēmu izvērsums”, “ārkārtīgas intensitātes un atbrīvošanās pretstati”, “kosmiskās un cilvēciskās pasaules attiecību šķērsgriezums”, “izrāde ļoti aizkustināja – es raudāju”. 

Publikas atsauksmes / Malaizija - Taizeme, 2011

Izr
ādes pasaules pirmizrāde notika „4-tajā Starptautiskajā Nayoba Kan butō festivālā” Kuala Lumpurā  un „7-tajā Starptautiskajā butō festivālā Taizemē”. F
estivāli notika laika periodā no 1. līdz 19. decembrim. Tur paredzēta ne vien pasaules pirmizrāde (esam aicināti kā festivāla īpašie viesi!) buto un baltu zīmes multimediālam projektam “Z-I-M-E. Zen of Interconnected Me,” bet arī Malaizijas festivālā tiks atklāta viena no Latvijā labākā fotogrāfa Jāņa Deinata foto izstāde ar Simonas Orinskas piedalīšanos. S. Orinska festivālu ietvaros pasniegs meistarklasi par savu butō interpretāciju. Festivālos piedalās arī pasaulē ievērību guvuši butō mākslinieki kā Yukio Waguri, Katsura Kan un citi.

Foto no izrādes


Intervija ar Zīmes izrādes veidotājiem mākslas portālā Arterritory

S.Orinskas intervija radio Klasika3 par dalību festivālos


BALTU BUTŌ RAKSTI – latviešu mākslinieki ar panākumiem uzstājas festivālos Āzijā un Eiropā

Richard Chua. Theatrex Asia. Butoh as MaskZĪME. ARMĒNIJĀ / 2012

Izrādes "Zīme" armēniskā versija. Izrāde turpina iesākto izpētes ciklu, kur tiek meklēta saikne starp baltu rakstiem, Austrumu kultūrām un butō. Simona Orinska pasniedz meistarklasi “Kustības sākums no tukšuma”, kur pēta sumi-e grafikas principu, butō, kā arī deju un kustību terapijas mijiedarbību.


Piedalās: 

Butō māksliniece: Simonas Orinska, Yuri Kostanyan (Armēnijas Valsts Pantomīmas teātris)

Režisors: Modris Tenisons

Videomāksliniece: Gita Straustiņa

Pateicamies par atbalstu: Step Beyond un Armēnijas Laikmetīgās mākslas centrs

FotoZĪME. KRIEVIJĀ / 2012

Izrādes ""Zīme" krieviskā versija pirmizrādi piedzīvos Eirāzijas butō festivālā 29. un 30. septembrī. Izrāde turpina iesākto izpētes ciklu, kur tiek meklēta saikne starp baltu rakstiem, Austrumu kultūrām un butō. Simona Orinska pasniedz meistarklases 27. - 28. septembrī, kur pēta butō un deju un kustību terapijas mijiedarbību.


Piedalās: 

Butō māksliniece: Simonas Orinska, Grigory Glazunov (OddDance teātris, Sankt-Pēterburga)

Režisors: Modris Tenisons

Videomāksliniece: Gita Straustiņa

Foto

Video


ZĪME. PEDVĀLĒ / 2012

Performance „ZĪME. Pedvālē” notika 2012. gada 23. jūnijā, Saulgriežos. Tā  balstās japāņu mākslinieka Tomasa Matsudas ugunsskulptūras dramaturģijā. 

Performance runā ar dažādu kultūru kodiem un arhaisko pirmsākumu laikmetīgā mākslas valodā, stāstot par radīšanas un attīrīšanās rituālu, cilvēka apziņas pārveides ceļu. Iedvesma smelta japāņu un hopi indiāņu mītos, baltu rakstu zīmēs un personificētā, kustībās un skaņās izdzīvotā auglības rituālā, kas ir saulgriežu nakts būtība.

Performance balstās spriedzē un katarsē jeb simboliskā aktā, kas, līdzīgi kā senaizmirstie rituāli, attīra dvēseli. Kopīgo sakņu apzināšana liek būt stiprākiem un iemiesotiem pašiem savā Zemē, kultūrā un tautā.


Piedalās: 

Simonas Orinskas Butō studija

Skaņu mākslinieks: Artis Gulbis

Multimāksliniece, dziedātāja: Skaidra Jančaite

Zīmes pētnieks, mākslinieks: Modris Tenisons


Pateicamies VKKF par atbalstu. 

Foto


 __________________________________________________________________


Ceļu galos plīv acis / 2008

“Gada pārsteidzošākā izrāde!”                                      

/ LTV7, “Krējums- Saldais”, 2008/

„Projekcijas, dzīvās skaņas izteiksmīgās vibrācijas un S. Jančaites soprāns, dejotāju kontakta trajektorijas un sejas ekspresijas skatītājus iesaistīja īpašā, beznosacījuma stāvoklī.” 

/ Elma Paulauskaite un Viktorija Rusinaite, www.ore.lt, 2008/

„Butō lielā mērā ir procesuāla māksla, kas saistīta ar meditāciju un aktiera garīgo darbu ar sevi... Izrādē skatītājam tiek raidīta spēcīga negatīva informācija, liekot piedzīvot nepatīkamas, mokošas izjūtas kas var tikt attiecinātas arī uz divu balto tēlu izjūtām attēlotajā pasaulē. Tiek panākts viens no buto mākslas pamatmērķiem – ķermeņa un emociju atdalīšana, to spēja eksistēt līdzās, savstarpēji neietekmējoties. Šajā gadījumā – uz skatuves redzamie tēli pārstāv ķermenisko pusi, bet emocijas piedzīvo skatītājs.”      

/ Rūta Birzleja, „Mākslu Sinerģijas festivāls. Ķermeņa un dvēseles svētki.” žurnāls Teātra Vēstnesis, 2009/

„Izrādes pamatu veido dzīva un jūtīga skaņa. Kā opozīcija – divas baltās būtnes uz skatuves, kas nenes nekādu teatrālu informāciju. Video ekrāns – ikdienas informācijas agresija, atkārtojums. Ko Tu redzi?  Tā ir Tava izvēle – vai Tu uztver to, ka pasaule iet bojā vai arī ieraugi Dieva radības atvērtā skatienā. Tas atkarīgs no Tevis. Šajā izrādē skatītājs sastopas ar nezināmo un pats ar sevi.”            

/ Modris Tenisons, izrādes līdzautors. LTV 1, „Projekts – Cilvēks”, 2008/

Projekta apraksts
Dzen sitiens pa pieri – tavs spogulis un atklāsmes brīdis. Deja, kas dzimusi no dubļiem. Skaņas, ko rada asins šalkoņa vēnās un plakstiņu mirkšķināšanas ritms. Ķermeņa arheoloģija bez sociālām maskām. Lietuvas baznīcu baroks. Grieķu skulptūru - Vivaldi harmonija. Laikmetīgās laiktelpas asonanse. Interaktīvs iztēles ceļojums ar dzejas palīdzību. Šādam skatījumam Latvijā nav bijis precedenta.

Skatītājs piedzīvo rituālu un piedalās dzīvā, improvizētā mistērijā, kur kustībā, video un skaņā tiek pirmradīts mīts par cilvēka rašanos. Ieņemšanas noslēpums. Dzimšanas noslēpums. Dzīves noslēpums. Nāves noslēpums.
 
Cilvēka dzīve noris starp diviem noslēpumiem – ieņemšana un nāve, kuros viņš pats nepiedalās. Seksualitāti nav iespējams noformulēt „šeit un tagad”, tā attiecas uz senu pagātni. Senajos priekšstatos dzīves un nāves satekpunkts ir viens – Zeme ir tā, kas dod un  ņem dzīvību.
 
Metamorfoze, gara un ķermeņa, dzīvības un nāves atklāta saskarsme un pretstats dažādās vidēs, izmantojot kustību, skaņu, balss, video un performances medijus. Kontraversālās buto dejas idejas par „izdzēstu”, universālu ķermeni, kas, atrodoties robežsituācijas apstākļos, uzrāda cilvēka būtības esenci.
 
Kustību nenosaka ārējā vide, bet interakcija starp iekšējo un ārējo vidi, apvienojoties apziņai un zemapziņai.

Dalībnieki
Idejas autore un projekta vadītāja Simona Orinska
Kustība/ balss/ dzeja Skaidra Jančaite (soprāns, Lietuva), Simona Orinska, BUTŌ studija
Skaņu mākslinieki PuseH PuseW, Voldemārs Johansons, Marko Donnarumma (Itālija)
Video māksliniece Līga Stibe                                                                                                                 Mākslinieks Raitis Zajančkauskas
Līdzautori Viktors Jansons, Kaiširo Kanno, Modris Tenisons

Projekta vēsture
2009, septembris     Starptautiskais Laikmetīgās dejas festivāls, Video Showcase programmma (Almada, Portugāle)
2008, decembris      LTV7 raidījums “Krējums – Saldais”                                                                                      2008, novembris     Starptautiskais Mākslu Sinerģijas festivāls “I-Deja”  (Rīga, Kino "Rīga")
2008, novembris      LTV1 raidījums “Projekts – Cilvēks”
2008, oktobris         18. Starptautiskais Modernās dejas festivāls (Kauņa, Lietuva)                                                 2008, jūnijs             Pirmizrāde D.Fab. (Rīga)
2008, jūnijs             DVD “ceļu galos plīv acis”
2008, jūnijs             LTV7 raidījums “Krējums – Saldais” (sižets par izrādi un buto)
2008, jūnijs             Starptautiskais Mūsdienu dejas festivāls “Time to Dance” (Rīga, Dailes teātris), darbs procesā
2008, maijs             Starptautiskais Eksperimentālās Mūzikas festivāls “Skaņu mežs” (Rīga), darbs procesā
2008, maijs             Režisora Anša Rūtentāla atcerei veltīts pasākums (Rīga, Dailes teātris), darbs procesā
2007, novembris      Skaņu un kustību laboratorija un performance Rīgas Skolēnu Pilī, darbs procesā
2007, novembris      Performance “Improvizācijas un skices”, Latvijas Kultūras koledžā, darbs procesā
2007, oktobris          Skaņu un kustību laboratorija Kauņas Mazajā teātrī (Lietuva), darbs procesā

Atbalstītāji
Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas Domes Kultūras departaments, Latvijas Kultūras ministrija, Delfi, D.Fab, Kultūras Cehs, Rīgas Laiks, Studija, Māksla Plus, komiksu kultūras žurnāls KUŠ, žurnāls VETO, Neatkarīgā Rīta Avīze, Diena, Kultūras Forums, Ieva, LR-1, LR -3, Radio Naba, ZL Hotline, Easyget.lv, HC.lv, King Coffee Service, Maxima


Foto

Fotogalerija

Performance festivālā "Laiks dejot" (2008, Rīga)

Videodeja "ceļu galos plīv acis" 


__________________________________________________________________________________________Teātra izpētes projekts "INSIDE" / 2006

Projekta apraksts
INSIDE - garīgs ceļojums uz centru, "satori" jeb pirmreizīgas atklāsmes stāvoklis,
intelektuālais realitātes šovs, apziņas paplašināšana, neverbālais teātris, neomitoloģisms, psihoterapijas seanss, sekta, ceļojums aktiera psihofizikā?
 
INSIDE caur Rietumu un Austrumu kultūru izpratni, reliģiju, mākslu, teātri un filozofiju, aicina paraudzīties uz indivīda (aktiera) iekšējās tehnikas jautājumiem, aktiera kustības kvalitātes mehānismiem postmodernisma jeb viedokļu daudzveidības apstākļos.

INSIDE pēta un apzina neverbālā, plastikas jeb kustību teātra metodikas. Teātra jēdziens kā izziņas lauks. Projekta laikā tika atsegti domāšanas, intuīcijas, apziņas un zemapziņas segmenti, paplašinot pieredzi un ieviešot jaunas atziņas. Jautājumi - "Kas ir cilvēks? Kas ir "ego"? Kas ir kustība?" nepārtrauktā sevis izpētes procesā ved pie esamības, būtības izzināšanas. Kustība ir šīs esamības kvalitāte jeb aktiera spēja precīzi paust domu ķermeniski. 

2006. gada laikā četrus mēnešus aktieru, horeogrāfu, psihologu, kultūras teorētiķu, filozofu grupa, sasaistē ar operatoru un fotogrāfu, slēgtas telpas jeb laboratorijas apstākļos eksperimentēja un pētīja sava iekšējā barometra stāvokļus, aktiera psihofizikas: apziņas (domāšana, emocijas, uztvere), zemapziņas (intuīcija, instinkti) un ķermeņa darbības, koncentrētas izteiksmības sfēru režisora un mākslinieka Modra Tenisona vadībā.


Dalībnieki apguva arī Anša Rūtentāla kustību teātra un Laboratory of Stage Arts dejas un teātra improvizācijas principus, japāņu buto dejas tehnikas un eiritmijas pamatus.

Otrā posma laikā grupa iepazinās ar Maskavas Borisa Ščukina teātra akadēmijas pasniedzēja, aktiera un režisora Viktora Jansona metodi (J. Grotovska, M. Čehova pieejas), strādājot publiskas telpas apstākļos un iedzīvinot nodarbību laikā apgūtās likumības.

Trešajā posmā tika izveidots DVD “Inside”, kur tika apkopota dalībnieku pieredze video un tekstu formās.


Kas ir kustību teātris?

Kustību teātris pamatā skaidrojams kā atvērta telpa ķermenim, balsij un emocijām. Tas klasificējams kā neatkarīgs teātra žanrs, kam raksturīga pamatā neverbālā, emocionālā formā izpausta mākslu sintēzes ideja (vizuālā māksla, kustība, mūzika, video), kur kustība tiek nevis "atrādīta", bet gan "izdzīvota", ķermenis ir kā dvēseles medijs.

Fiziskais teātris kā darbības pamattēzi izmanto dramatiskā teātra metodes, dejas teātrī kā izejas punkts kalpo deja, tad pantomīmu vada atdarinājuma principā balstīts žests. Kustību teātris vērtējams kā starpžanrs, kur izejas punkts lielākoties ir mūzika, skaņa vai vizuālās mākslas principi, tādējādi tas pietuvinās mūzikas vai mākslas abstrakcijas līmenim, jo arī kustība ir abstrakta valoda.


Performance DABA. Cilvēks-Daba
Egle – mana māsa. Jāņtārpiņu totēms. Uguns, zemes un ūdens stihiju maģija pašdarinātās linu drēbēs. Sadurtas pēdas. Klusēšanas zvērests. Nedēļu ilga meistardarbnīca Cēsu rajonā, Dzērbenes pagastā, Juveru ezerā uz salas noslēdzās ar performanci DABA. Aktieri deva klusēšanas zvērestu, paši šuva apģērbu no lina. Nodarbībās apguva akrobātiku, “atmosfēras”, “psiholoģiskā žesta” jēdzienus, strādāja ar skaņu, balsi, ritmu un ķermeni. Paralēli nodarbībām tika iestudēta izrāde DABA, kur savijās cilvēka, dzīvnieka, zemes tēli un attiecības. Senas tautas dziesmas, koka instrumentu radīti ritmi, dejas un nesaudzīgas dabas cīņas noslēdzās ūdens rituālā. Drosmīgākajiem skatītājiem ieejas biļetes vietā nācās pārpeldēt ezeru.

Režija Viktors Jansons
Aktieri „Laboratory of Stage Arts”, studijteātris “AKA”, „Creative Club”


Performance “Čemodāni lido”. Cilvēks – Civilizācija
Vai tu bieži sapņos redzi sevi iesprostotu čemodāna izmēra dzīvoklī? Vai tevi bieži pārņem vēlme lidot sabiedriskās vietās? Vai reizēm tev šķiet, ka koki ir tavi brāļi?
Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas laukumu okupēja desmit melni tērptas būtnes saulesbrillēs, armijas zābakos, krāsainās zeķubiksēs, balti grimētās sejās un čemodāniem rokās. Saksofons, akordeons, ģitāra, perkusijas un lidojošs pilsētas eņģelis ar flautu izspēlēja Dzīvības un Nāves tēmu pilsētas aurojošajā trokšņu simfonijā.

Režija Viktors Jansons                                                                                                                                 
Aktieri „Laboratory of Stage Arts”, studijteātris “AKA”, „Creative Club”

Mūziķi Kārlis Vanags, Artjoms Vesna, Iļja Šneiveiss, Ilze Ikše, Aleksandrs Marjevičs

Foto


Video performance “PILSĒTAS DABA”. Cilvēks – Daba – Civilizācija
Civilizācijas terrorisms kā komercija vai karš? Čemodānu suņi, pilsētas eņģelis, saksofons, perkusijas, akordeons, ģitāra un plastmasas tērpi lido pa jumtiem, laukumiem un atkritumu mašīnām.
Videoperformance pēta dabas un pilsētas ietekmi uz cilvēka uztveri, sajūtām un ķermeni. Dabā cilvēks apjēdz mūžīgo jautājumu saturu, ko dažādas mācības katra pārtulko savā valodā. Nonākot pilsētā, cilvēks uzvelk masku, noslēpjas un aizmirst savas eksistences noslēpumu. Vai dzīvība iegūst kādu papildus vērtību, iekārtojoties pilsētā? Kustības sajūtās, domās, ķermeņos un video spilgti iezīmētajā asociāciju spēlē.

Režija Viktors Jansons
A
ktieri „Laboratory of Stage Arts”, studijteātris “AKA”, „Creative Club”

Mūziķi Artjoms Vesna, Iļja Šneiveiss, Ilze Ikše, Aleksandrs Marjevičs, Inna Raihmane
Video Helmuts Apsis

Video


Videofilma “5 Lilitas”
Viņas - Lilitas - krāsainība, smaržas, skaistums, viltība, maigums, izaicinājums, mīlestība, ligzda, miers…
Viņi – Kristus, Buda, Muhameds, Pjero – kustība, meklējumi, kaislība, idejas, neprāts, trauksme…
Kas notiek, dažādām pasaulēm un ticībām saskaroties? Dzirksteles, sprādzieni, kari, vai izlīgums, savienība?

Režija Viktors Jansons
Aktieri
“Laboratory of Stage Arts”, “Creative Club”, “Anša Rūtentāla kustību teātris”

Kamera, video montāža Helmuts Apsis

Foto
VideodejaVideofilma “Inside”
pirkstu galos plīv dzīvības kliedzieni
pēdās deg zemes sviedri
izelpa
solis aiz ķermeņa robežām

Ideja Modris Tenisons
Kustība, horeogrāfija Simona Orinska
Kamera, video montāža, attēla režija Helmuts Apsis

Videodeja


Videofilma „ECCE HOMO”
Modra Tenisona radošā laboratorija: aktiera psihofizika, neverbālā teātra metodes, latviešu zīmju sistēmas izpēte. 16 aktieri. 4 mēneši. Slēgtas laboratorijas apstākļi.

Kamera, video montāža, attēla režija Helmuts Apsis
Dalībnieki “Laboratory of Stage Arts”, “Anša Rūtentāla kustību teātris”

Foto
VideoDVD INSIDE
DVD producente, projekta ideja, redakcija Simona Orinska
DVD attēla režija Helmuts Apsis
DVD autorings, video un skaņas apstrāde Ivars Preimanis
Fotogrāfi Valdis Jansons, Jānis Deinats, Dzintars Krūmiņš
Dizains Modris Tenisons


Projekta vēsture
2007, decembris    “Pilsētas Daba” 6. Starptautiskajā studentu teātra festivālā "megaFON" (Bohuma, Vācija)
2007, augusts        “INSIDE”- starptautiskais īsmetrāžas  filmu festivāls „OPEN CINEMA” (St-Pēterburga, Krievija)
2006, decembris     DVD “Inside” prezentācija Neverbālā teātra pilotfestivālā (Andrejsala, Rīga)
2006, oktobris        DVD“Inside” prezentācija Starptautiskajā teātra festivālā “High Fest” (Erevāna, Armēnija)
2006, augusts         Videoperformance "Pilsētas Daba" videomākslas festivālā “Ūdensgabali 06” (Andrejsala, Rīga)
2006, jūlijs             Izrāde "Čemodāni lido" Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā
2006, jūlijs             Izrāde "Daba" uz salas Juvera ezerā (Dzērbene)
2006, marts            M. Tenisona strukturēta improvizācija “Forma. Saturs”. LKA, “Improvizācijas un skices”

Publikācijas
Simonas Orinskas raksts “Modra Tenisona radošā laboratorija. Ecce Homo zīmē” (DVD “Inside” pielikums, 2006)

Idejas autore un projekta vadītāja Simona Orinska

Atbalstītāji
VALSTS KULTŪRKAPITĀLA FONDS, SIA ALFOR, NORVĒĢIJAS VĒSTNIECĪBA, LATVIJAS PIEREDZES IZGLĪTĪBAS CENTRS, t/c ORIGO, kompānija HOETICA - ATU , kultūras un mākslas projekts NOASS, tulkošanas birojs ANGELOS, SIA BOOMFILMS , studija FOTOCENTRS, SIA JAUNRĪGAS ATTĪSTĪBAS UZŅĒMUMS, SIA DATORGRAFIKA, A/S "Rīgas Dzirnavnieks". Īpaša pateicība Viesturam Riekstam, Vitoldam Kūliņam


__________________________________________________________________________________________Neverbālo teātru pilotfestivāls / 2006

Projekta apraksts
"Laboratory of Stage Arts" Andrejdienu ietvaros ielūdza uz projekta "INSIDE" noslēguma svētkiem - DVD "INSIDE" atklāšanu un Latvijas neverbālo (kustību) teātru pilotfestivālu. 5 Lilitu meklējumu ceļš, balansējot civilizācijas un dabas svaru kausos, sapinoties čemodānu suņu rejās un reibstot pilsētas eņģeļa flautas spēlē. Atklājot Lielvārdes jostas rakstu struktūras, saplūstot gara un ķermeņa kustības brīvajā lidojumā, pazūdot Armēnijas garšu un temperamenta skaņās.
 
Performances / Valda Jansona fotoizstāde  / Helmuta Apša video
 
I daļa
Studijteātris AKA. Performance "Apveidi"
Anša Rūtentāla kustību Teātris. Performance "Dažas pasakas"
Laboratory of Stage Arts. Kustību improvizācija
Īpašais viesis- horeogrāfs Tsolak Mlke-Galstyan ar mono izrādi "I Am" (teātris "MIHR", Erevāna, Armēnija)
 
II daļa
Videofilma "Ecce Homo" (par režisora Modra Tenisona radošo laboratoriju)
Videofilma "5 Lilitas"
Video performance "Pilsētas daba"
Videofilma "INSIDE"
 
III daļa
jam session
 
Idejas autore un projekta vadītāja Simona Orinska

Atbalstītāji
VALSTS KULTŪRKAPITĀLA FONDS, SIA ALFOR, NORVĒĢIJAS VĒSTNIECĪBA, LATVIJAS PIEREDZES IZGLĪTĪBAS CENTRS, t/c ORIGO, kompānija HOETICA - ATU , kultūras un mākslas projekts NOASS, tulkošanas birojs ANGELOS, SIA BOOMFILMS, studija FOTOCENTRS, SIA JAUNRĪGAS ATTĪSTĪBAS UZŅĒMUMS, SIA DATORGRAFIKA. Īpaša pateicība Viesturam Riekstam, Vitoldam Kūliņam

Foto


__________________________________________________________________________________________
Videodejas projekts "TEC-1" / 2005

Projekta apraksts
"TEC-1" - sintēzes un mijiedarbības meklējumi mākslinieciskā, dokumentālā un sociālā līmenī. Industriālā gadsimta beigu svilpes. Rekviēms. Zobratu civilizācijas dejas Andrejsalā. Enerģijas loki, kas cenšas izrauties brīvībā, kaiju ligzdas, rūsa, motori, jumti, krītoši skursteņi, "Brodveja", termoelektrocentrāles darbinieku stāsti. Zāles stiebri cauri asfaltam meta radošas dzirksteles, raisot kustību, tēlu un skaņu impresijas. Andrejsala meklē līdzsvaru robežsituācijā. Krustcelēs. Pagaidām tā vēl ir kā industrializācijas laikmeta templis. Tomēr, kamēr garos koridoros notiek ēnu cīņas, kamēr tiek būvētas vīzijas par mūsdienu mākslas templi, Andrejsala strauji maina savu veidolu. Kopš 2002.gada centrāle nestrādā. 2004. gadā tur bija iecerēts izveidot Laikmetīgās mākslas muzeju. Mēs bijām vēsturisko pārmaiņu liecinieki.
 
eit ir visa mūsu vēsture... Nebija modernizācijas, automatizācijas, tādēļ pie katra aparāta, katra ventiļa, katra agregāta bija dežurants. Visus šos cilvēkus - daļa no viņiem tagad ir viņā saulē, joprojām skaidri redzu acu priekšā..."
/TEC-1 darbinieks Kārlis Kvēle - Kvāls /
 
"Ierodoties TEC-1, mani šī vieta pārsteidza. Redzot to, runājot ar strādniekiem un šķirojot personīgo iespaidu materiālu, man drīz vien kļuva skaidra dejas vadošā tēma: enerģija, kas iesprostota enerģijā un tiecas atbrīvoties.
Es pozitīvi vērtēju sadarbību ar režisoru Jāni Rēdlihu, kuras rezultātā radījām kombinētu dokumentālu un māksliniecisku video darbu, kā arī dzīvo deju, savienojām šos atšķirīgos slāņus: reizēm saskaņojot, reizēm - pretstatot. Ēnu cīņu aina pagrabā bija politiska lēmuma process - varbūt TEC-1 sakarā, bet varbūt globālā līmenī - kā varas uzurpatora un pakļautā cīņa.
Īpaši novērtēju man sniegto iespēju iepazīt šo vietu pārejas periodā: kaut kur starp nostaļģisko pagātni un topošo nākotni: TAGAD. Savā ziņā TEC-1 ietver arī tapšanas, augšanas un izzušanas tematiku. Man bija patiess prieks strādāt ar dejotājiem, es biju sajūsmināta redzot viņu individuālās ekspresijas intensitāti, kā arī gatavību iekļauties grupā."
/Horeogrāfe Katharina Wüthrich/

Dalībnieki
Idejas autore un projekta vadītāja Simona Orinska
Kustību improvizācijas studija "Laboratory of Stage Arts"
Horeogrāfe Katharina Wüthrich (Šveice)
Režisors Jānis Redlihs
Skaņu mākslinieks "Gas of Latvia" (Andris Indāns)
Mākslinieks Reinis Liepa                                                                                                                                                                             Producents Ivars Preimanis

"TEC-1" projekta vēsture
2007               Dalība mūsdienu mākslas izstādē „Brave New World: On the Transformation of Central and Eastern European Cities”. Valsts aģentūra "Jaunie Trīs Brāļi" (j3b) izstādē piedalās ar Rem Koolhaas Laikmetīgās Mākslas muzeja modeļiem un skicēm. (Vācija, IFA galerija: Berlīne un Štutgarte, www.ifa.de)
2007                Izrāde „TEC-1” Andrejsalā, Dearty Deal Teatro (Rīga, Latvija)
2006                DVD “TEC-1” prezentācija Andrejsalā, “Muzeju nakts” ietvaros (Rīga, Latvija) 
2006                DVD “TEC-1” pielikums vizuālo mākslu žurnālam “Studija”
2006                Izrāde „TEC-1” Starptautiskais teātra festivāls “HIGH FEST” (Erevāna, Armēnija)
2006                “TEC-1” video prezentācija - „15 Internationales Tanzfestival Freiburg” (Freiburga, Vācija)
2005                Starptautiskais video mākslas festivāls “Ūdensgabali” (Rīga, Latvija)

Atbalstītāji
Valsts Kultūrkapitāla fonds, Kultūras un mākslas projekts NOASS, Jaunrīgas attīstības uzņēmums, tulkošanas birojs ANGELOS, Sound Angels Studio, DVD studija


Foto
Videodejas fragments


__________________________________________________________________________________________Improvizācijas mākslas projekts “e-sejas kustiibaa” / 2004

Projekta apraksts
Vai uz Marsa ir tikai ledus? Varbūt tur ir e-sejas atspulgs?
E-SEJAS KUSTIIBAA - e-pasts, e-lektronika, interneta kafejnīca, eseja, seja...
Vai esi ieklausījies kā dzied tavas lūpas, kā skan acis, dejo uzacis vai kā svilpo deguns?
 
E-SEJAS KUSTIIBAA ir 2004.gada laikā realizēts dažādu mākslu (eksperimentālā mūzika, foto, video, glezniecība, objektu māksla, mūsdienu deja, kustību teātris, dzeja) improvizācijas pasākumu cikls.

Skatītājs tika iesaistīts procesā, kad no amorfas masas dzimst saturs, forma, dzīvība, notverot mākslinieku intuitīva radošā lidojuma vai kritiena brīdī. Atraisot iztēles dejojošos garus un ieklausoties ķermeņa valodas impulsos, iespējams monologs vai komunikācija caur dialoga, trialoga vai kādu citu kontakta formu. Sajūtot sevi telpā, skaņā, gaismā, video, Seja skan ar iedvesmas klavieru taustiņiem un caur skaņu pulsācijām ceļo savu noslēpumu un pašatklāsmju trajektorijās.

Improvizāciju var skatīt kā dejas demokratizācijas formu, kas ļauj ne vien iepazīt pašam sevi, bet arī atklāt citu kreatīvos laukus, izturoties ar pietāti un uzmanību pret savādo un nepazīstamo. Šis projekts bija viens no pirmajiem Latvijā, kas ar improvizācijas brīvā viļņa burvību iepazīstināja plašāku sabiedrību, tādējādi saradojot skatītāju ar mūsdienu mākslas izpausmēm.

Dalībnieki iepriekš tikai tika iepazīstināti ar citu mākslinieku koncepciju, bet īstā dzīve- improvizācija notika uz skatuves. Dejotāji, mūziķi un mākslinieki sniedza savu interpretāciju, eseju savā mākslas jomā, apzinot saskarsmes punktus, pētot attieksmes, saspēli un radot improvizācijas performanci. Skatītāji bija notikuma, procesa un pētījuma dalībnieki.

Dalībnieki
Idejas autore un projekta vadītāja Simona Orinska
Projekta līdzautore Inese Auziņa
Skaņu mākslinieki Andris Indāns, Voldemārs Johansons, Nils Īle, Anitra Velde, Ivars Preimanis, Krišjānis Daugulis, Aleksandrs Jalaņeckis, Kaspars Kašs, Juris Tipa, Juris Simanovičs, dj Krī 
Mākslinieki Didzis Grodzs, Līga Pinne, Kalvis Zālītis, Oskars Poikāns, Raitis Zajančkauskas
Video mākslinieki Asnāte Rībena, Katrīna Vītola, Dāvis Kaņepe
Dziedātājas Ieva Kerēvica, Baiba Berķe
Kustību mākslinieki Olgas Žitluhinas laikmetīgās dejas kompānija un studenti, Anša Rūtentāla Kustību teātris, Laboratory of Stage Arts
Dzejnieki Pēteris Dragūns, Kārlis Vērdiņš

Projekta vēsture
2004. gada laikā notika četri cikla pasākumi: 


“dejas LIDOjošai sejai” (Mākslas Darbinieku Nams)

Foto 


“dejas ZĪMētai sejai” (Mākslas Darbinieku Nams)     

Foto


dejas RUNĀjošai sejai” (Mākslas Darbinieku Nams)  

Foto 


“dejas SKANošai sejai” (Jaunais Rīgas teātris)

Foto


Atbalstītāji
Valsts Kultūrkapitāla fonds, Jaunais Rīgas teātris, Rīgas domes Kultūras pārvalde, radio “NABA”, radio “Klasika”, SIA Biroteks Serviss


Publikācijas
Simona Orinska “E-SEJAS KUSTIIBAA – spārnoto seju dejas monitorā?”, žurnāls “Teātra Vēstnesis”, 2005, Nr.2

Video

 PERFORMANCES

Performance "Migla" kopā ar Fudžiko Nakaju /2011

28. maijā tika atklāta Pedvāles Brīvdabas mākslas muzeja jaunā 2011. gada radošā sezona „Akmens. Telpa”. Performancē piedalījās japāņu māksliniece Fudžiko Nakaja, butō deja - Simona Orinska un Artis Gulbis ar gongu skaņu.Dalība kinoforuma "ARSENĀLS" atklāšanas pasākumā / 2010

Raitis Ābele un Māris Zommers (studija Tritone, http://tritone.lv/work/ ) savā  „Arsenāla” klipā apspēlē šī gada kino foruma tēmu – Japānu. Tā galvenā varone ir butō dejotāja un deju un kustību terapeite Simona Orinska.

Filmējot klipu, Rīgas Kinostudijas paviljonā tika iedzīvinātas butō teātra tradīcijas, kas radies pagājušā gadsimta 60. gados, kā arīdzan uz ekrāna izspēlēti simboli (zobens, saulessargs un kaila sieviete…), kas atrodami teju visās japāņu režisora Jošišiges Jošidas filmās, no kurām trīs ir iekļautas arī šā gada kino foruma programmā.

17. septembrī plkst. 19:00 - "Arsenāla" atklāšanas pasākums kino "Rīga". Butō deja: Simona Orinska. Mūzika: Jēkabs Nīmanis un Uģis Krišjānis. 22. septembrī plkst. 20:00 - NABAKLAB "Buto improvizācijas". Piedalās: Simona Orinska un Artis Gulbis. 

Klipa video

Panorāmas sižets

Foto


Vadātājs / 2009

“Izrāde apliecināja, ka hepeninga māksla visnotaļ augstā kvalitātē ir iespējama arī Latvijā, turklāt nevis pašmērķīga un šokējoša, bet gaiša, pozitīva un jēgpilna.”

“Atskaņas no butō dejas (bravo Simonai Orinskai par deju melnajā, ar spoguļstiklu lauskām dekorētajā tērpā), kustības lēnais plūdums un gaismas objektu pārvērtības ne tikai mākslinieku rokās, bet gan izmantojot visu ķermeni, veido savdabīgas mirklīgas instalācijas, kas atsauc atmiņā sirreālista Salvadora Dalī Mūžam pukstošo sirdi un kattreiz jaunā secībā vedina atbrīvot prātu meditācijai ārpus laika un ikdienas pulsācijas.”                                                                                                                                         

/Lauma Mellēna. “Ņem mani aiz rokas, Vadātāj!”, NRA,30.11.2009/

Procesuālās mākslas izrāde “Vadātājs” ir vairāku zināmu mākslinieku darbības saskarsmes rezultātā radies darbs, kas paredz pilnveidoties un attīstīties, ejot līdzi gadalaiku maiņai. Kopdarbs šā brīža tumšajā laikā skatītāju aicina ielūkoties gaismas pasaulē un ikdienas steigā rast mieru, sajust savu būtību, pasaules ritus un likumsakarības.

Dalībnieki
Idejas autori Ērika Māldere, Artis Gulbis
Kustību mākslinieki Simona Orinska, Dzintars Krūmiņš, Artis Gulbis
Skaņu mākslinieki Ilga Reizniece, Māris Muktupāvels, Artis Gulbis
Video mākslinieki Gita Straustiņa, Raitis Vulfs
Gaismas objektu dizaineri Ērika Māldere, Aigars Lenkēvičs

Projekta vēsture

2010, februāris                             Izrāde LU Studentu klubā (Rīga)
2010, janvāris                               Izrāde klubā "Jūras Vārti" (Ventspils)                                                             2009, novembris - decembris          Izrādes Leļļu Mākslas muzejā Spīķeros (Rīga)
2009, oktobris - novembris             Izrādes teātra klubā “Artelis” (Rīga)

Foto

Video par izrādi (TV 24) 

Recenzija

 
Haikas / 2009

Tas, kas dzimst no viena vārda, rada veselu pasauli.
Divi rada sākumu vienam.

Dalībnieki
Kustību mākslinieki Simona Orinska, Artis Gulbis
Skaņu mākslinieks Artis Gulbis


Foto 

Video
Ikara krišana / 2008
Tiekšanās pēc nezināmā, iekšējo robežu paplašināšana, meklējumi Es un Citi attiecību līmenī. Spārnu dzimšana rada sāpes vai baudu?

Kustību māksliniece Simona Orinska
Fotogrāfs Jānis Deinats, Fotostudija


Foto
Sešstūra siltums. No bišu dzīves / 2007                                                                       Pusdienlaikā balsis mijās ar medus garšu, kustības ar dzeltenu ziedputekšņu lietu upē un mutē, zīmējumi ar graciozām bitēm. Vaska šūnu sešstūra forma. Sievišķības šūnas.

Mirjamas vēstule:
„Es gribētu paskaidrot dažas būtiskas lietas, kas attiecas uz manu pieredzi ar bišu siltumu, ko es izjutu, reiz sēžot zem koka. Siltums virs manas galvas radīja Skaņu un Siltuma pārsegu. Tā bija dažādu elementu deja - Siltuma, Skaņas, Kustības un Krāsas kompozīcija. Bites ir kā alķīmiķi. Tā ir ļoti attīstīta organizācija, kur galvenā loma ir bišu mātei un darba bitēm. Jo vairāk strādāju ar šo tēmu, sajutu, ka bites pārvēršas sievietes tēlos. Tas radīja jautājumus par manu sievišķību, kas parādījās daudzos intīmos darbos.”

Dalībnieki
Māksliniece Mirjama Gonzenbaha (Šveice)
Dziedātāja Skaidra Jančaite (Lietuva)
Kustību māksliniece Simona Orinska (Latvija)

Projekta vēsture
2007, jūnijs            Užupes republikas mākslas galerija (Viļņa, Lietuva)
2008, oktobris       Starptautiskais Jonavas Mākslas festivāls Homo Ludens (Lietuva)


Foto
Encounter / 2007

Starptautisks (Latvija, Anglija, Portugāle, Spānija, Čīle, Ungārija) videodejas projekts. Videodejas pirmizrāde notika 2007. gada 17. augustā videofestivāla „Ūdensgabali 07” ietvaros. 


Dalībnieki
Projekta ideja un vadība Inese Upeniece
Dejotāji Simona Orinska, Sandris Majors, Juris Upenieks, Inese Upeniece, Myriam Ojeda, Esztella Levkó, Elena Fortuny, Celso Carvajal, Andreia Luis, Christian Miles  
Video Helmuts Apsis, Līga Stibe, Toms Rihards Jansons


Foto

Videodeja
Spoguļu būtnes / 2003
Kādreiz Spoguļu būtnes un Cilvēku tauta dzīvoja harmonijas pasaulē, kur vienotībā mita mītiskais un reālais, smalkais un primitīvais, izdoma un prāts. Taču tad cilvēku tauta noliedza intuitīvo, iracionālo sava Es daļu…
/ Pēc H.L. Borhesa stāsta


Dalībnieki
Ideja, tērpi, izpildījums Simona Orinska
Kustību teātris GX
Horeogrāfe Iveta Spārberga
Skaņu mākslinieks Ivars Preimanis
Vokāls, balss Baiba Berķe

Projekta vēsture
Izrāde Jaunā Rīgas teātra Mazajā zālē, S. Orinskas dzejas krājuma „Spoguļsoļi”  atvēršanas svētkos.


Foto
Asins švītriņa pār krūtīm / 2002
Performance Raiņa atceres pasākumā E. Smiļģa muzejā Rīgā.
Performances pamatā - Raiņa luga “Uguns un Nakts”.

Dalībnieki
Ideja, tērpi, izpildījums Simona Orinska
Kustību teātris GX
Horeogrāfe Iveta Spārberga

 


PERFORMANCES DABAS VIDĒ


Akmens sēkla Izraēlai /oktobris’ 2009
Sezonas “Akmens. Kustība” noslēguma pasākuma performance.
Atvadas no akmens - laist bērnu dzīves ceļos, ietīt maizes klaipu baltā drānā, palaist gaisa balonā?

Dalībnieki
Ideja Simona Orinska
Dejotāji Simona Orinska, Laboratory of Stage Arts, Butō Studija
Skaņu mākslinieks Artis Gulbis

FotoModināšana /jūnijs’ 2009
Sezonas “Akmens. Kustība” atklāšanas pasākuma performance.

Kā vēsta sena ebreju leģenda, tempļa kalna virsotnē atrodas īpašs akmens – Būtības Akmens. Tas ir radies no Zemes un no tā radies viss dzīvais. No Akmens  putekļiem Dievs radīja ādamu. Ābrahams uz tā grasījās upurēt savu dēlu. Jēkabs Akmeni  izmantoja kā spilvenu un redzēja sapnī eņģeļus, kas pacēlās debesīs.
Akmens katru gadu jāizceļ no Zemes un jāiestiprina tempļa kalna virsotnē, lai dzīvība turpinātu pastāvēt. Ir drošas liecības, ka  Būtības Akmens atrodas arī Pedvāles zemē. Tikai apvienojoties četrām enerģijām, Akmeni varēs izcelt no Pedvāles zemes un iestiprināt to Dieva krēslā Pedvālē. Tad viss dzīvais turpinās pastāvēt.
Caur smiekliem, asarām, dzimšanu, upuriem Viņas nāk katra pa savu dzīves līniju, skaitot vienu lūgsnu.

Dalībnieki
Ideja, horeogrāfija Simona Orinska
Dejotāji Butō studija
Skaņu mākslinieks Iļja šneiveiss - akordeonists, pianists, perkusionists. Ebreju mūzikas ansambļa “Forshpil” dibinātājs un mākslinieciskais vadītājs. Jau vairākus gadus aktīvi nodarbojas ar ebreju mūzikas pētīšanu un izpildīšanu Latvijā, regulāri piedalās ebreju tradicionālās mūzikas semināros un festivālos Krievijā, Vācijā, Lielbritānijā un Kanadā.

Foto Ķermeņa ainava /maijs ‘2008
Sezonas “Akmens. Laiks” atklāšanas pasākuma performance.

Если ведра опустели -
Незачем всавать с постели.
Если ночъ пришла с утра –
В мироздании дыра.
Если камни спят на поле –
В этом слабость Божей воли.
Чтоб порядок мог вернуться –
Камням надобно проснуться!

Ja ir spaiņi iztukšoti -
Rīti nav ne graša vērti.
Ja ir nakts no rīta klāt -
Pasaul’s ēkai caurums lād.
Ja guļ akmeņi vēl laukā -
Dieva griba nav tur spēkā.
Lai kārtība var atgriezties
Akmeņiem vajag pamosties!

Dalībnieki
Ideja, horeogrāfija Simona Orinska
Dzeja Larisa Jaņina
Dejotāji Butō Studija
Skaņu ainava PuseH PuseW
Video māksliniece Līga Stibe

FotoPedvāles Akmens Koks /oktobris ’2007
Sezonas “Akmens. Ainava” noslēguma pasākuma performance.

Ļaudis stāsta, ka Pedvālē vienu reizi tūkstoš gados atveras pakalna sirds un no tā iznāk jaunava - kalna dvēsele un stāda Akmens sēklu. Akmens mātes ir tās, kas gan dod pakalnam spēju atvērties, gan rada, audzina, aizsargā akmens sēklas.
Ja kāds kalna dvēseles iestādītajai sēklai velta uzmanību un mīlestību, tad uzzied Akmeņu Koks. Ja cilvēki paiet garām un neierauga Akmens Koku, tad tas pārvēršas akmeņu kaulos. Ziedošais Akmens Koks tikai uz īsu mirkli atdzīvojas skaņās, balsīs, krasās, kustībās. Tajā brīdī pār Pedvāli nolīst bagātības, auglības un prieka varavīksnes tilts. Bet pēc tam mātes ieaijā Akmens Koku, noguldot to ziemas miegā, lai pavasarī atkal atmodinātu.
 
Dalībnieki, ideja Simona Orinska, Skaidra Jančaite (Lietuva), Laboratory of Stage Arts
Skaņu ainava Voldemārs Johansons, Marko Donnarumma (Itālija)
Video māksliniece Līga Stibe

Foto


Ie-var-došana /jūnijs '2007
Sezonas “Akmens. Ainava” atklāšanas pasākuma performance.


Akmens = zemes atmiņas cietais disks. Ziedojuma vieta = iedobumi akmens ainavā=akmens dzemde. Ietvara došana = strukturēšana. Vārda došana = jēgas un formas došana. Ie = iekšpus matērijas. Var = varēt, spēt. Došana = veidošanās, strukturēšanās. Dzemdējošs akmens. Akmens dvēsele. Upuris.

Dalībnieki Simona Orinska, Butō studija, Agrita Vidže
Ideja Simona Orinska

Foto


Dubļi /jūnijs '2007

Sajust zemes garšu, tās saldumu uz mēles. Būt zemiskai zemē. Būt iemietai zemē. Būt dzīvnieka ādā.

Kustību māksliniece Simona Orinska
Fotogrāfs Jānis Deinats

Foto
Videodeja: http://www.youtube.com/watch?v=Y7kyG9rw1oY


Pasaules ass /jūnijs '2006
Sezonas "Laiktelpa" atklāšanas pasākuma performance.

X, Y un Z asīs iezīmējas Pasaules ass - centrs. Dziju pavedienu asimetriskie vijumi - kosmizējot pasauli, veidojot debess jumtu un savu pajumti. Rituāla kustība cauri, pāri, pretī un sevī. Laiktelpas veidošanās mirklis.
 
Dalībnieki, ideja, tērpi Simona Orinska, Laboratory of Stage Arts

Foto


Nepzināts objekts - cilvēks /maijs '2005
Sezonas "Nezināmais elements" atklāšanas pasākuma performance.

Metaforiska kustību improvizācija - Dabas un Mākslas pretstata apspēle. Dabiskā un mākslīgā sadursme. Koku zaros ieaustas kūniņas. Jaunais, kas piedzimst, izlaužas pasaules gaismā, zaudē savu nabas saiti ar Dabu un akli dodas līdzi skaistuma metaforai - Rožu būtnei- veikalu skatlogu supersejai. Cilvēks zaudētās paradīzes meklējumos.

Dalībnieki Simona Orinska, Laboratory of Stage Arts, Studijteātris AKA
Ideja, tērpi Simona Orinska

Foto


Ielu performances Venēcijā un Barselonā / 2004

FotoEs pret / maijs’ 2002
Sezonas „Ūdensapgāds” atklāšanās pasākuma performance.

Dalībnieki Simona Orinska, kustību teātris „GX”
Ideja, tērpi Sandra BergmaneUguns upe / maijs’ 2001
Sezonas „Ugunszeme” atklāšanās pasākuma performance.

Dalībnieki Simona Orinska, kustību teātris „GX”
Ideja, tērpi, maskas Sandra Bergmane
Skaņu māksliniece Solvita Lodiņa
 

Make a free website with Yola